Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Before Sunset | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Silver Linings Playbook | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | An Education | 4.0/4 | 2.9/4 |



