Top Sci-Fi Movie List by Alex

Top Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
2. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
3. The Matrix 4.0/4 3.2/4
4. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
5. Forbidden Planet 4.0/4 2.9/4
6. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
7. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
8. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
9. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
10. Primer 3.5/4 2.8/4
11. Minority Report 4.0/4 2.9/4
12. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
13. Sunshine (2007) 4.0/4 2.9/4
14. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
15. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
16. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
17. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
18. The Abyss 4.0/4 2.9/4
19. Alien 4.0/4 3.3/4
20. Mission to Mars 3.5/4 2.4/4
21. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
22. Dune (1984) 3.5/4 2.5/4
23. Starship Troopers 4.0/4 2.7/4
24. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
25. Solaris 3.5/4 2.4/4
26. Total Recall (1990) 3.0/4 2.9/4
27. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
28. TRON: Legacy 4.0/4 2.7/4
29. The Fly (1986) 3.5/4 2.9/4

Recent Comments

Sandy Toksvik
Sandy Toksvik
Movie Star

Sandy Toksvik - wrote on 09/12/07 at 04:36 PM CT

Top Sci-Fi List comment

if you like the fifties shit, you should check out this island earth. Logan's run/barbarella if you like the pyschodellic late 60s/early 70s shit. You also need more verhoeven. And why mission to mars???

bigbro
bigbro
Director

bigbro - wrote on 07/26/07 at 11:52 PM CT

Top Sci-Fi List comment

I'm with josh, I don't know about mission to mars on a top list. might need to add total recall or running man.

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 07/22/07 at 08:13 PM CT

Top Sci-Fi List comment

This list is not complete. But, many of them that are on here are incredibly thought provoking movies that if you enjoy sci fi, you should check them out. Also, 50's is worth a shot if you can enjoy the culture of it all.

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 05/17/07 at 07:04 PM CT

Top Sci-Fi List comment

I may have to watch mission to mars again, but I was surprised to see that and the fountain, but all the others are very worthy. I just created my top sci-fi list.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name