Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Sid and Nancy | N/A | 2.9/4 | |
| 3. | In the Name of the Father (1993) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Midnight Express | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Chopper | N/A | 2.9/4 | |
| 6. | Fair Game (2010) | N/A | 2.7/4 | |
| 7. | Raging Bull | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Cinderella Man | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Monster (2003) | N/A | 2.9/4 | |
| 10. | Gotti (1996) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Casualties of War | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Without Limits (1998) | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Gorillas in the Mist | N/A | 2.7/4 | |
| 14. | Born on the Fourth of July | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | Dragon: The Bruce Lee Story | N/A | 2.8/4 | |
| 16. | Bugsy | N/A | 2.6/4 | |
| 17. | Nixon | N/A | 2.8/4 | |
| 18. | Rob Roy (1995) | N/A | 2.7/4 | |
| 19. | Hoffa | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Basketball Diaries | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Auto Focus | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Michael Collins | N/A | 2.8/4 | |
| 23. | Private Parts (1997) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Veronica Guerin | N/A | 2.5/4 | |
| 25. | Cobb | N/A | 2.2/4 | |
| 26. | A Beautiful Mind | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Catch Me if You Can | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Serpico | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Capote | N/A | 2.9/4 | |
| 30. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 |



