Top Thriller Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Black Sunday (1977) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Fugitive (1993) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Dirty Harry | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | No Country for Old Men | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Killing (1956) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Fargo (1996) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Usual Suspects | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Psycho (1960) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Bank Job | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | Vantage Point | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Limitless | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Disturbia | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Shutter Island | 2.5/4 | 3.1/4 |



