Best Movie Theatre Experiences
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Spider-Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Spider-Man 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Ted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Skyfall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Get Smart | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Shrek 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Invictus | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Moneyball | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Miracle (2004) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Quantum of Solace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Shark Tale | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 25. | Vantage Point | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 26. | The A-Team | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | King Kong (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Spider-Man 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Shrek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | The Blind Side | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Daddy Day Care | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 32. | Captain America: The First Avenger | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | The Simpsons Movie | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 34. | The Avengers (2012) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 35. | The Amazing Spider-Man | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | The SpongeBob SquarePants Movie | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Happy Feet | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Paul Blart: Mall Cop | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 39. | Little Man | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 40. | Cheaper by the Dozen (2003) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 41. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 42. | Madagascar | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Easy A | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 45. | Cars | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Like Mike | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 47. | Spy Kids | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 48. | Hulk | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 49. | Transformers: Revenge of the Fallen | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 50. | Fantastic Four (2005) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 51. | The Polar Express | 1.0/4 | 2.7/4 |



