Erik's Favorite Movie List II
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Ted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Town (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Drive (2011) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Argo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Skyfall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | 21 Jump Street | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Horrible Bosses | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Fast Five | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Invictus | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Moneyball | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Zero Dark Thirty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Sherlock Holmes (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Kick-Ass | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Prometheus (2012) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Hurt Locker | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Watchmen | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Captain America: The First Avenger | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Limitless | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Blind Side | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | The Avengers (2012) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 32. | Restrepo | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Easy A | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Shutter Island | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 35. | The Amazing Spider-Man | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Iron Man 2 | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Wall-E | 0.5/4 | 3.2/4 |



