Top Movie List by KC

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
3. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
4. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
5. The Goonies 4.0/4 3.1/4
6. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
7. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
8. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
9. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
10. Inception 4.0/4 3.3/4
11. Any Given Sunday 4.0/4 2.7/4
12. Sin City 4.0/4 3.0/4
13. Platoon 4.0/4 3.2/4
14. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
15. The Grudge (2004) 3.5/4 2.2/4
16. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
17. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
18. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
19. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
20. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
21. The Departed 4.0/4 3.3/4
22. The Rock 4.0/4 2.8/4
23. Amistad 3.5/4 2.9/4
24. Two for the Money 4.0/4 2.4/4
25. The Lincoln Lawyer 4.0/4 2.9/4
26. Devil's Advocate (1997) 4.0/4 2.8/4
27. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
28. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
29. Cape Fear (1991) 2.5/4 2.8/4
30. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
31. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
32. Men of Honor 2.5/4 2.8/4
33. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
34. Ronin 4.0/4 2.7/4
35. Sleepers (1996) 4.0/4 2.9/4
36. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
37. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
38. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
39. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
40. V for Vendetta N/A 3.0/4
41. Dracula (1992) 2.5/4 2.9/4
42. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
43. Fight Club 3.5/4 3.3/4
44. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
45. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
46. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
47. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
48. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
49. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
50. Die Hard 4.0/4 3.3/4
51. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
52. Memento 3.0/4 3.2/4
53. American History X 4.0/4 3.2/4
54. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
55. Alien 4.0/4 3.3/4
56. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
57. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.5/4 3.2/4
58. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
59. Jaws 4.0/4 3.2/4
60. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
61. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
62. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
63. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
64. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
65. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
66. Gran Torino 2.5/4 3.2/4
67. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
68. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
69. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
70. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
71. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
72. 12 Monkeys 2.5/4 3.1/4
73. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 2.5/4 3.1/4
74. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
75. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
76. Fear and Loathing in Las Vegas 3.0/4 3.0/4
77. A Few Good Men 2.5/4 3.0/4
78. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
79. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
80. Boyz n the Hood 3.0/4 3.1/4
81. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
82. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
83. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
84. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
85. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
86. Lord of War 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name