Top 10 Best Superhero Movies by Gounter

Top 10 Best Superhero Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
2. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.4/4
3. Guardians of the Galaxy 3.0/4 3.2/4
4. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
5. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
6. X-Men: Days of Future Past 3.0/4 3.2/4
7. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
8. Deadpool 2.5/4 3.2/4
9. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
10. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
11. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
12. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
13. The Avengers: Age of Ultron 2.5/4 2.9/4
14. Captain America: The Winter Soldier 2.5/4 3.1/4
15. X-Men 2.5/4 2.9/4
16. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
17. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
18. Ant-Man 2.0/4 2.9/4
19. X-Men: First Class 2.0/4 3.1/4
20. The Amazing Spider-Man 2 2.0/4 2.5/4
21. Thor 2.0/4 2.9/4
22. Thor: The Dark World 2.0/4 2.8/4
23. Kick-Ass 2 2.0/4 2.6/4
24. The Wolverine 2.0/4 2.7/4
25. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
26. Man of Steel 2.5/4 2.7/4
27. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
28. Iron Man 3 2.0/4 2.9/4
29. Captain America: The First Avenger 2.0/4 2.8/4
30. Hellboy (2004) 2.0/4 2.7/4
31. Hellboy II: The Golden Army 2.0/4 2.7/4
32. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
33. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
34. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
35. The Punisher (2004) 2.0/4 2.4/4
36. Batman Returns 2.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name