Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | 12 Angry Men (1957) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Apocalypse Now | N/A | 3.3/4 | |
| 15. | Toy Story | N/A | 3.3/4 | |
| 16. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Monty Python and the Holy Grail | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Inglourious Basterds (2009) | N/A | 3.2/4 | |
| 21. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | The Exorcist (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Good Will Hunting | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | The King's Speech | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 26. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Shutter Island | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Cool Hand Luke | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Tombstone | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Dead Poets' Society | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 33. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | The Elephant Man | N/A | 3.2/4 | |
| 35. | The Help | N/A | 3.2/4 | |
| 36. | The Hustler (1961) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 37. | Titanic (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 38. | A Few Good Men | N/A | 3.0/4 | |
| 39. | Apollo 13 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 40. | Kick-Ass | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 41. | The Verdict (1982) | N/A | 3.1/4 | |
| 42. | The Hurt Locker | N/A | 3.1/4 | |
| 43. | Dances with Wolves | N/A | 3.1/4 | |
| 44. | The Bad Seed (1956) | N/A | 3.0/4 | |
| 45. | Sabrina (1954) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 46. | Back to the Future Part II | 3.0/4 | 3.0/4 |



