Top Movie List by laaas

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Casablanca 4.0/4 3.3/4
2. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
3. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
4. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
5. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
6. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
7. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
8. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
9. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
10. Rear Window 4.0/4 3.3/4
11. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
12. American History X 4.0/4 3.2/4
13. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
14. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
15. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
16. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
17. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
18. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
19. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
20. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
21. Jaws 4.0/4 3.2/4
22. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
23. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
24. Aliens 4.0/4 3.3/4
25. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
26. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
27. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
28. Star Trek 4.0/4 3.1/4
29. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
30. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
31. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
32. Lawrence of Arabia 3.0/4 3.3/4
33. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
34. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
35. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
36. Amadeus 4.0/4 3.2/4
37. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
38. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
39. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
40. All About Eve 4.0/4 3.3/4
41. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
42. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
43. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
44. Shrek 4.0/4 3.1/4
45. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
46. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
47. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
48. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
49. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
50. Tombstone 4.0/4 3.1/4
51. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
52. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
53. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
54. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
55. Rain Man 4.0/4 3.1/4
56. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
57. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
58. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
59. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
60. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
61. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
62. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
63. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
64. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
65. Misery 4.0/4 3.1/4
66. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
67. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
68. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
69. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
70. Modern Times 4.0/4 3.3/4
71. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
72. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
73. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
74. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
75. Metropolis (1927) 3.0/4 3.2/4
76. Sling Blade 4.0/4 3.1/4
77. The African Queen 4.0/4 3.1/4
78. Birdman of Alcatraz 3.0/4 2.9/4
79. Roman Holiday 3.0/4 3.2/4
80. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
81. High Noon 3.0/4 3.2/4
82. The Bad Seed (1956) 3.5/4 3.0/4
83. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
84. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
85. Doctor Zhivago 3.5/4 3.1/4
86. The Apartment 3.5/4 3.2/4
87. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
88. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
89. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
90. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
91. Harvey 4.0/4 3.1/4
92. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
93. The Dirty Dozen 3.5/4 3.1/4
94. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
95. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
96. Airplane! 3.0/4 3.0/4
97. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
98. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
99. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
100. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
101. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
102. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
103. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
104. Stalag 17 3.5/4 3.1/4
105. Caddyshack 3.5/4 3.0/4
106. Bride of Frankenstein 3.0/4 3.1/4
107. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
108. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
109. Bringing Up Baby 3.0/4 3.1/4
110. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
111. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
112. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
113. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 4.0/4 2.9/4
114. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
115. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
116. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
117. Elizabeth 4.0/4 3.0/4
118. Carrie (1976) 4.0/4 3.0/4
119. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
120. Rio Bravo 3.0/4 3.1/4
121. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
122. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
123. The Grapes of Wrath 3.0/4 3.2/4
124. Blow 3.0/4 2.9/4
125. From Here to Eternity 3.5/4 3.0/4
126. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
127. Wait Until Dark 3.5/4 3.0/4
128. To Sir, With Love 4.0/4 3.0/4
129. Pal Joey 3.0/4 2.9/4
130. To Have and Have Not 3.0/4 3.0/4
131. True Grit (1969) 3.5/4 3.0/4
132. Mary Poppins 3.5/4 3.0/4
133. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
134. Anatomy of a Murder 3.5/4 3.1/4
135. Family Plot N/A 2.9/4
136. Beverly Hills Cop 3.5/4 2.9/4
137. Imitation of Life (1959) N/A 3.0/4
138. The Pursuit of Happyness N/A 3.0/4
139. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
140. The Color Purple (1985) N/A 3.0/4
141. Ray N/A 3.0/4
142. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
143. Philadelphia N/A 3.0/4
144. A Streetcar Named Desire N/A 3.0/4
145. The Abyss 3.5/4 2.9/4
146. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
147. American Graffiti 3.5/4 3.0/4
148. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
149. Witness for the Prosecution 3.0/4 3.2/4
150. East of Eden (1955) N/A 3.0/4
151. West Side Story (1961) N/A 3.0/4
152. The Kid (1921) N/A 3.1/4
153. Big 4.0/4 3.0/4
154. You Can't Take It with You N/A 2.9/4
155. The Thin Man N/A 2.9/4
156. A Patch of Blue N/A 2.9/4
157. The Omen (1976) N/A 2.9/4
158. The Odd Couple N/A 3.0/4
159. My Man Godfrey (1936) N/A 3.0/4
160. Fantasia 3.0/4 3.0/4
161. Escape from Alcatraz N/A 3.0/4
162. You Only Live Twice 3.0/4 2.8/4
163. Big Trouble in Little China 3.0/4 2.8/4
164. It's a Mad Mad Mad Mad World N/A 3.0/4
165. The Rocky Horror Picture Show N/A 2.8/4
166. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
167. The Hunt for Red October 3.5/4 2.9/4
168. Knocked Up N/A 2.8/4
169. The Maltese Falcon (1931) N/A 2.9/4
170. Trading Places N/A 2.9/4
171. The Queen (2006) N/A 2.9/4
172. Mad Max 2: The Road Warrior 3.5/4 3.0/4
173. The Caine Mutiny N/A 3.0/4
174. Thelma & Louise N/A 2.9/4
175. Cat on a Hot Tin Roof 3.0/4 3.0/4
176. Stripes N/A 2.9/4
177. 21 Grams N/A 2.9/4
178. Adam's Rib (1949) N/A 2.9/4
179. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
180. Tootsie N/A 2.8/4
181. Gremlins (1984) N/A 2.9/4
182. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
183. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
184. Lilies of the Field N/A 2.9/4
185. On Golden Pond N/A 3.0/4
186. The Jungle Book (1967) 3.5/4 2.9/4
187. The Quiet Man N/A 2.9/4
188. Amistad N/A 2.9/4
189. The Letter (1940) N/A 3.0/4
190. The Perfect Host N/A 2.6/4
191. Coal Miner's Daughter N/A 2.9/4
192. The Right Stuff N/A 3.0/4
193. McLintock! N/A 3.0/4
194. Charade (1963) N/A 3.1/4
195. October Sky N/A 2.9/4
196. The Last Samurai N/A 2.8/4
197. The Poseidon Adventure N/A 2.9/4
198. Driving Miss Daisy N/A 2.9/4
199. Airport 1975 N/A 2.6/4
200. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire N/A 2.9/4
201. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) 4.0/4 2.9/4
202. Forbidden Planet N/A 2.9/4
203. Good Morning Vietnam 4.0/4 2.9/4
204. Fried Green Tomatoes N/A 3.0/4
205. Lifeboat N/A 2.9/4
206. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
207. The Haunting (1963) N/A 3.0/4
208. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) N/A 2.9/4
209. Stir Crazy N/A 2.8/4
210. The Women (1939) 4.0/4 2.7/4
211. Cocoon 3.0/4 2.6/4
212. Now, Voyager 4.0/4 3.0/4
213. Dark Victory 3.0/4 2.8/4
214. An American in Paris 4.0/4 2.8/4
215. White Christmas 3.5/4 2.9/4
216. To Catch a Thief 3.5/4 3.0/4
217. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.5/4 2.8/4
218. Mrs. Doubtfire 4.0/4 2.7/4
219. Easter Parade 4.0/4 2.9/4
220. Gaslight (1944) 4.0/4 3.0/4
221. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
222. The Godfather 3.5/4 3.5/4
223. Roots (1977) 4.0/4 3.2/4
224. Steel Magnolias 4.0/4 2.9/4
225. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
226. Notting Hill 3.0/4 2.7/4
227. The King and I (1956) 4.0/4 2.8/4
228. Sybil 4.0/4 2.9/4
229. Legally Blonde 3.5/4 2.4/4
230. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde 3.0/4 1.9/4
231. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
232. Miss Congeniality 3.5/4 2.5/4
233. While You Were Sleeping 4.0/4 2.6/4
234. Practical Magic 3.0/4 2.6/4
235. Murphy's Romance 3.5/4 2.5/4
236. Monster (2003) 3.5/4 2.9/4
237. Funny Girl (1968) 4.0/4 2.6/4
238. The Accused (1988) 4.0/4 3.0/4
239. Mystic Pizza 3.5/4 2.6/4
240. Stand and Deliver 4.0/4 2.5/4
241. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name