Favorite Golden Era of Hollywood
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Swing Time | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Top Hat | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Auntie Mame | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The African Queen | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Stage Door | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Women (1939) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Now, Voyager | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Dark Victory | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Seven Brides for Seven Brothers | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | An American in Paris | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Mr. Skeffington | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Pennies from Heaven (1936) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Key Largo | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | White Christmas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | To Catch a Thief | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Man Who Knew Too Much (1956) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Easter Parade | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Notorious (1946) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Gaslight (1944) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | The Hustler (1961) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Harvey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Breakfast at Tiffany's | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Rebecca (1940) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Sabrina (1954) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Bringing Up Baby | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | My Fair Lady | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | His Girl Friday | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Arsenic and Old Lace | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | The Grapes of Wrath | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 37. | From Here to Eternity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Cat on a Hot Tin Roof | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 39. | The Last Time I Saw Paris | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 40. | A Place in the Sun | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 41. | National Velvet | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Baby Face | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 43. | It Happened One Night | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 44. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 45. | The King and I (1956) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | An Affair to Remember | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 47. | Father Goose | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Houseboat | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | The Three Faces of Eve | 3.5/4 | 2.9/4 |



