Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Tree Grows in Brooklyn | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Cat People (1942) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | I Am Legend | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Rebel Without a Cause | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 7. | Street Smart | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Cousins (1989) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Annie Hall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Pennies from Heaven (1981) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Manhunter (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Dog Day Afternoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Papillon (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 |



