Top Horror Movie List by Oh The Horror

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Jaws 4.0/4 3.2/4
2. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
3. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
4. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
5. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
6. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
7. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
8. The Descent (2006) 4.0/4 2.9/4
9. Hostel 4.0/4 2.3/4
10. Alien 3.5/4 3.3/4

Recent Comments

Oh The Horror
Oh The Horror
Director

Oh The Horror - wrote on 11/10/11 at 09:40 PM CT

Top Horror List comment

Building my top 500mTop Horror Films of all time based on 12 areas of filmmaking on a point system

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name