Movies Seen by Christina__Miller

Movies Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
2. The Godfather 3.5/4 3.5/4
3. Fight Club 2.5/4 3.3/4
4. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
5. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
6. The Matrix 2.5/4 3.2/4
7. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
10. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
12. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
13. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
14. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
15. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
16. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
17. Se7en 2.5/4 3.3/4
18. One Flew Over the Cuckoo's Nest 2.5/4 3.4/4
19. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
20. Inception 4.0/4 3.3/4
21. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
22. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
23. The Departed 3.5/4 3.3/4
24. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
25. Die Hard 3.0/4 3.3/4
26. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
27. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
28. Memento 2.0/4 3.2/4
29. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
30. Rear Window 3.0/4 3.3/4
31. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
32. American History X 3.0/4 3.2/4
33. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
34. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
35. Alien 4.0/4 3.3/4
36. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
37. American Beauty 3.5/4 3.1/4
38. Toy Story 3.5/4 3.3/4
39. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
40. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
41. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
42. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
43. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
44. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
45. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
46. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
47. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
48. Full Metal Jacket 2.0/4 3.2/4
49. Jaws 4.0/4 3.2/4
50. Wall-E 3.0/4 3.2/4
51. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
52. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
53. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
54. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
55. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
56. Aliens 4.0/4 3.3/4
57. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
58. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
59. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
60. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
61. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
62. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
63. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
64. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
65. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
66. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
67. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
68. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
69. Misery 3.5/4 3.1/4
70. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
71. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
72. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
73. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
74. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
75. Poltergeist (1982) 4.0/4 3.0/4
76. Saw 3.5/4 2.9/4
77. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
78. Zombieland 2.5/4 3.0/4
79. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
80. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
81. The Lost Boys 3.5/4 2.9/4
82. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
83. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
84. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
85. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
86. 28 Weeks Later 2.5/4 2.7/4
87. Hellraiser (1987) 2.5/4 2.8/4
88. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
89. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
90. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
91. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
92. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
93. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
94. Jacob's Ladder (1990) 3.0/4 2.9/4
95. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
96. Frailty 3.0/4 2.9/4
97. Grindhouse 3.0/4 2.8/4
98. Trick 'r Treat 2.5/4 2.9/4
99. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
100. Dead Alive ( Braindead ) 2.0/4 2.8/4
101. From Dusk Till Dawn 3.5/4 2.8/4
102. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
103. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
104. Last House on the Left (1972) 3.0/4 2.7/4
105. The Devil's Rejects 3.5/4 2.8/4
106. Pitch Black 3.0/4 2.8/4
107. The Mist 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name