Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 5. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Platoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Silver Linings Playbook | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Good Will Hunting | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Deer Hunter | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Raging Bull | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Requiem for a Dream | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Mystic River | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Full Metal Jacket | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Slumdog Millionaire | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Life of Pi | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Misery | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Gangs of New York (2002) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | The Fighter (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 30. | Moneyball | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Cast Away (2000) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Apollo 13 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | Deliverance (1972) | 3.0/4 | 3.0/4 | 



