Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Mission (1986) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | X-Men: First Class | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Limitless | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | From Russia with Love | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Sherlock Holmes: A Game of Shadows | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Serpico | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Spider-Man 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Hot Fuzz | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Wild Strawberries ( Smultronstället ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Captain America: The First Avenger | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Sweet and Lowdown (1999) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Spider-Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Thor | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 |



