Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | This is Spinal Tap | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Love & Basketball | N/A | 2.7/4 | |
| 3. | Lost in Translation | N/A | 2.9/4 | |
| 4. | Tully (2002) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | 28 Days Later | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Garden State | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | City of God ( Cidade de Deus ) | N/A | 3.3/4 | |
| 8. | Raising Victor Vargas | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Elf | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Dogtown and Z-Boys | N/A | 2.7/4 | |
| 14. | Before Sunset | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Persepolis | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Before Sunrise | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Ghost World | N/A | 2.9/4 | |
| 18. | Dazed and Confused | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Holiday (1938) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Swingers | 3.5/4 | 2.8/4 |



