Top Movie List by Norrin

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
2. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
3. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
4. The Hobbit: The Battle of Five Armies 4.0/4 2.8/4
5. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
6. The Hobbit: The Desolation of Smaug 4.0/4 3.0/4
7. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
8. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
9. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
10. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4
11. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
12. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. Aliens 4.0/4 3.3/4
15. Indiana Jones and the Dial of Destiny 4.0/4 2.6/4
16. Jaws 4.0/4 3.2/4
17. 1917 4.0/4 3.2/4
18. Excalibur 4.0/4 2.8/4
19. The Godfather 4.0/4 3.5/4
20. Hacksaw Ridge 4.0/4 3.2/4
21. Rogue One: A Star Wars Story 4.0/4 3.1/4
22. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
23. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
24. Solo: A Star Wars Story 4.0/4 2.6/4
25. Star Wars: The Force Awakens 4.0/4 3.1/4
26. Star Wars: The Rise of Skywalker 4.0/4 2.4/4
27. Star Trek 4.0/4 3.1/4
28. Amistad 4.0/4 2.9/4
29. Carlito's Way 4.0/4 3.0/4
30. Amadeus 4.0/4 3.2/4
31. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
32. Avatar 4.0/4 3.0/4
33. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
34. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
35. Prometheus (2012) 4.0/4 2.8/4
36. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 4.0/4 2.4/4
37. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
38. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
39. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 4.0/4 2.4/4
40. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
41. The Northman 4.0/4 2.9/4
42. 1492: Conquest of Paradise 4.0/4 2.4/4
43. Casino 4.0/4 3.2/4
44. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
45. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
46. Romeo and Juliet (1968) 4.0/4 2.9/4
47. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
48. Jurassic World 4.0/4 2.7/4
49. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
50. Solomon Kane 4.0/4 2.5/4
51. The 13th Warrior 4.0/4 2.5/4
52. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
53. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
54. Wyatt Earp 4.0/4 2.6/4
55. The Last Duel 4.0/4 3.0/4
56. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
57. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
58. Troy 4.0/4 2.7/4
59. Alien 4.0/4 3.3/4
60. Mission: Impossible - Fallout 4.0/4 3.2/4
61. John Wick: Chapter 4 4.0/4 3.3/4
62. Poltergeist (1982) 4.0/4 3.0/4
63. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
64. Beowulf (2007) 4.0/4 2.4/4
65. Thor: The Dark World 4.0/4 2.8/4
66. Thor 4.0/4 2.9/4
67. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
68. The Abyss 4.0/4 2.9/4
69. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
70. John Adams 4.0/4 3.0/4
71. The Bounty (1984) 4.0/4 2.6/4
72. Platoon 4.0/4 3.2/4
73. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
74. How to Train Your Dragon: The Hidden World 4.0/4 3.1/4
75. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
76. 300 4.0/4 2.9/4
77. The Odyssey (2026) 4.0/4 3.3/4
78. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
79. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
80. The Death of Robin Hood 4.0/4 2.6/4
81. Hostiles (2017) 4.0/4 3.1/4
82. Prey (2022) 3.5/4 3.0/4
83. Dragonslayer (1981) 4.0/4 2.5/4
84. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales 4.0/4 2.6/4
85. First Knight 4.0/4 2.4/4
86. Lost World: Jurassic Park 4.0/4 2.5/4
87. Ophelia (2018) 4.0/4 2.7/4
88. Admiral ( Michiel de Ruyter ) 4.0/4 3.5/4
89. JFK 4.0/4 3.0/4
90. The Lord of the Rings (1978) 4.0/4 2.3/4
91. Dracula Untold 3.5/4 2.7/4
92. Last Voyage of the Demeter 4.0/4 2.4/4
93. Dawn of the Planet of the Apes 4.0/4 3.1/4
94. The Passion of the Christ 4.0/4 2.7/4
95. In the Heart of the Sea 4.0/4 2.6/4
96. Gladiator II 4.0/4 2.8/4
97. The Doors (1991) 4.0/4 2.7/4
98. Avatar: The Way of Water 4.0/4 2.9/4
99. Thor: Ragnarok 4.0/4 3.0/4
100. The Right Stuff 4.0/4 3.0/4
101. Wind River 4.0/4 3.1/4
102. 12 Strong 4.0/4 2.8/4
103. Frankenstein (2025) 4.0/4 3.1/4
104. Sound of Freedom 4.0/4 2.6/4
105. Avatar: Fire and Ash 4.0/4 2.8/4
106. Oppenheimer 4.0/4 3.5/4
107. Devotion (2022) 4.0/4 2.9/4
108. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
109. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
110. The Woman King 4.0/4 2.8/4
111. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
112. Killers of the Flower Moon 4.0/4 3.6/4
113. Zack Snyder's Justice League 4.0/4 3.0/4
114. American Sniper 4.0/4 3.0/4
115. Dinosaur 4.0/4 2.4/4
116. The Lovely Bones 4.0/4 2.5/4
117. Army of the Dead 4.0/4 2.4/4
118. The Matrix Revolutions 4.0/4 2.5/4
119. Hamnet 4.0/4 3.3/4
120. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
121. Gandhi 4.0/4 3.1/4
122. Jurassic World: Fallen Kingdom 4.0/4 2.4/4
123. Hercules (2014) 3.5/4 2.6/4
124. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name