Ridley Scott: Best to Worst by Norrin

Ridley Scott: Best to Worst

# Movie Title Rating Overall Add
1. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4
2. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
3. Alien 4.0/4 3.3/4
4. Prometheus (2012) 4.0/4 2.8/4
5. The Last Duel 4.0/4 3.0/4
6. 1492: Conquest of Paradise 4.0/4 2.4/4
7. Gladiator II 4.0/4 2.8/4
8. The Dog Stars 4.0/4 3.1/4
9. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
10. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
11. Napoleon (2023) 3.5/4 2.6/4
12. Robin Hood (2010) 3.5/4 2.5/4
13. Exodus: Gods and Kings (2014) 3.5/4 2.2/4
14. Alien: Covenant 3.5/4 2.6/4
15. White Squall 3.5/4 2.6/4
16. American Gangster 3.5/4 3.0/4
17. House of Gucci 3.5/4 2.5/4
18. All the Money in the World 3.5/4 2.9/4
19. Body of Lies 3.5/4 2.6/4
20. Black Rain (1989) 3.0/4 2.4/4
21. The Martian 3.0/4 3.2/4
22. The Duellists (1977) 3.0/4 2.8/4
23. Hannibal (2001) 3.0/4 2.5/4
24. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
25. A Good Year 3.0/4 2.5/4
26. Legend (1986) 3.0/4 2.7/4
27. G.I. Jane 3.0/4 2.3/4
28. Someone to Watch Over Me 3.0/4 2.5/4
29. The Counselor 2.5/4 2.2/4
30. Matchstick Men 2.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name