2015: Best To Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: The Force Awakens | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Jurassic World | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | In the Heart of the Sea | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Mission: Impossible - Rogue Nation | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Terminator: Genisys | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Furious 7 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Age of Adaline | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Bridge of Spies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Spectre (2015) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Avengers: Age of Ultron | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Walk (2015) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Macbeth (2015) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Baahubali: The Beginning ( Bãhubali: The Beginning ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | San Andreas | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Seventh Son | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Mad Max: Fury Road | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Sicario | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Revenant (2015) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Spy (2015) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Victor Frankenstein (2015) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Ant-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Last Knights | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 23. | Insurgent | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Maze Runner: The Scorch Trials | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | Point Break (2015) | 3.5/4 | 1.7/4 | |
| 26. | Taken 3 | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 27. | The Martian | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Creed | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Northmen - A Viking Saga | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 30. | Everest (2015) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | The Big Short | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | The Hunger Games: Mockingjay Part 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 33. | Blackhat (2015) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 34. | Tomorrowland | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | A Walk in the Woods | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 36. | The Devil's Violinist | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | The Hateful Eight | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 38. | The Man from U.N.C.L.E. | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 39. | The 33 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 40. | Kingsman: The Secret Service | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 41. | Crimson Peak | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Goosebumps | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 43. | Daddy's Home | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 44. | The Good Dinosaur | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Outcast (2015) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 46. | The Last Witch Hunter | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 47. | Black Mass | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Cinderella (2015) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 49. | Ex Machina | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 50. | The Fantastic Four (2015) | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 51. | Monkey Kingdom | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Pixels | 3.0/4 | 1.6/4 | |
| 53. | Bone Tomahawk | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 54. | Black Sea (2014) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Pan | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 56. | Inside Out (2015) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 57. | Maggie (2015) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 58. | Hotel Transylvania 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 59. | McFarland, USA | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 60. | MI-5 ( Spooks: The Greater Good ) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 61. | Get Hard | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 62. | Suffragette | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 63. | Concussion (2015) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 64. | Ted 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 65. | The Intern (2015) | N/A | 2.7/4 | |
| 66. | Chappie | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 67. | Brooklyn | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 68. | Focus (2015) | N/A | 2.5/4 | |
| 69. | Poltergeist (2015) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 70. | The Woman in Black 2: Angel of Death | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 71. | Jupiter Ascending | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 72. | We Are Still Here | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 73. | Into the Grizzly Maze | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 74. | Krampus | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 75. | Predestination | 1.0/4 | 2.9/4 |



