2020: Best to Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Extraction (2020) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Greyhound | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Call of the Wild (2020) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 4. | Unhinged | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Hillbilly Elegy | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 6. | News of the World | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Greenland | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Hunt (2020) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Gentlemen | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Let Him Go | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Mulan (2020) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Trump Card | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The New Mutants | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Rebecca (2020) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Emma. (2020) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Ava (2020) | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 18. | Monster Hunter | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 19. | Bloodshot (2020) | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 20. | Fatman | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 21. | The Outpost (2020) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Spenser Confidential | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 23. | Wonder Woman 1984 | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Nomadland | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Bill & Ted Face the Music | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Ghosts of War | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | Force of Nature | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 28. | The Invisible Man (2020) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Underwater (2020) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Capone (2020) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 31. | Hubie Halloween | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 32. | Made in Italy | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 33. | Borat Subsequent Moviefilm | 0.5/4 | 2.5/4 |



