Top American Movies by Bluesoul

Top American Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Killing of a Chinese Bookie 4.0/4 2.7/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Henry Fool 4.0/4 2.1/4
4. Nadja (1995) N/A 2.5/4
5. Naked Lunch N/A 2.5/4
6. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
7. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
8. Chinatown 3.5/4 3.2/4
9. Eraserhead 3.5/4 2.9/4
10. Down by Law 3.5/4 2.9/4
11. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
12. The Sweet Hereafter 4.0/4 3.0/4
13. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
14. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
15. Deliverance (1972) 3.0/4 3.0/4
16. Straw Dogs (1971) 3.0/4 2.8/4
17. Welcome to the Dollhouse 3.0/4 2.8/4
18. Short Cuts 3.5/4 2.9/4
19. Dead Man 3.0/4 2.9/4
20. The Saddest Music in the World 4.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name