Top Movie List by Daniel

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
2. The Godfather 3.0/4 3.5/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
5. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
6. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
7. The Matrix 3.0/4 3.2/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
11. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
12. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
14. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
15. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
16. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
17. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
18. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
19. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
20. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
21. The Usual Suspects 1.5/4 3.3/4
22. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
23. Casablanca 2.0/4 3.3/4
24. Die Hard 3.5/4 3.3/4
25. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
26. The Departed 3.5/4 3.3/4
27. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
28. Inception 3.0/4 3.3/4
29. Se7en 4.0/4 3.3/4
30. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
31. Memento 2.0/4 3.2/4
32. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
33. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
34. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2.5/4 3.1/4
35. Rear Window 3.0/4 3.3/4
36. American History X 3.5/4 3.2/4
37. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
38. Alien 4.0/4 3.3/4
39. Toy Story 3.0/4 3.3/4
40. American Beauty 4.0/4 3.1/4
41. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
42. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
43. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
44. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
45. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
46. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
47. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
48. Wall-E 2.5/4 3.2/4
49. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
50. Unforgiven (1992) 2.0/4 3.3/4
51. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
52. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
53. Jaws 3.5/4 3.2/4
54. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
55. Aliens 2.5/4 3.3/4
56. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.0/4 3.1/4
57. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
58. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
59. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
60. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
61. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
62. Blade Runner 2.5/4 3.2/4
63. The Bourne Ultimatum 2.0/4 3.2/4
64. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
65. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
66. The Bourne Identity (2002) 1.0/4 3.1/4
67. Avatar 1.5/4 3.0/4
68. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
69. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
70. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
71. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
72. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
73. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
74. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
75. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
76. Platoon 2.5/4 3.2/4
77. The Pianist 3.5/4 3.2/4
78. Scarface (1983) 1.5/4 3.2/4
79. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
80. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
81. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
82. The Terminator 3.0/4 3.1/4
83. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
84. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.0/4 3.2/4
85. Amadeus 4.0/4 3.2/4
86. The Prestige (2006) 2.5/4 3.1/4
87. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
88. Snatch 1.5/4 3.1/4
89. Beauty and the Beast (1991) 2.5/4 3.2/4
90. Shrek 3.0/4 3.1/4
91. Chinatown 3.0/4 3.2/4
92. The Social Network 3.0/4 3.1/4
93. Casino 3.5/4 3.2/4
94. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
95. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
96. The Deer Hunter 3.0/4 3.2/4
97. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
98. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
99. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
100. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
101. Children of Men 4.0/4 3.1/4
102. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
103. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
104. Ben-Hur (1959) 2.5/4 3.2/4
105. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 1.5/4 3.1/4
106. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.5/4 3.2/4
107. Aladdin (1992) 2.5/4 3.1/4
108. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
109. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
110. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
111. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
112. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
113. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
114. Mystic River 3.0/4 3.1/4
115. Patton 3.5/4 3.1/4
116. Zombieland 3.0/4 3.0/4
117. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
118. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
119. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
120. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
121. The Bourne Supremacy 0.5/4 3.1/4
122. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
123. Strangers on a Train 3.0/4 3.2/4
124. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
125. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
126. The Dark Knight Rises 1.5/4 3.2/4
127. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
128. Citizen Kane 1.5/4 3.3/4
129. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
130. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
131. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
132. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
133. City of God ( Cidade de Deus ) 2.5/4 3.3/4
134. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
135. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
136. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
137. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
138. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
139. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
140. Argo 3.5/4 3.1/4
141. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
142. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
143. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
144. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
145. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
146. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
147. The King's Speech 3.0/4 3.2/4
148. Oldboy ( Oldeuboi ) 2.5/4 3.2/4
149. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
150. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
151. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
152. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
153. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
154. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
155. Dog Day Afternoon 3.5/4 3.2/4
156. The Help 3.0/4 3.2/4
157. The Hobbit: An Unexpected Journey 1.5/4 3.0/4
158. Roots (1977) 2.0/4 3.2/4
159. Rain Man 4.0/4 3.1/4
160. Gandhi 3.5/4 3.1/4
161. Sin City 3.0/4 3.0/4
162. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
163. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
164. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
165. The Graduate 4.0/4 3.2/4
166. Dial M for Murder 3.5/4 3.2/4
167. 12 Monkeys 2.5/4 3.1/4
168. Zero Dark Thirty 3.0/4 3.1/4
169. Taken (2009) 1.5/4 3.0/4
170. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
171. 50/50 3.0/4 3.1/4
172. The Artist 1.5/4 3.2/4
173. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
174. Once Upon a Time in America 3.5/4 3.2/4
175. Moonrise Kingdom 3.5/4 3.2/4
176. This is Spinal Tap 2.5/4 3.1/4
177. Dirty Harry 3.0/4 3.1/4
178. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.0/4 3.1/4
179. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
180. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
181. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
182. Ocean's Eleven (2001) 1.0/4 3.0/4
183. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
184. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.0/4 3.2/4
185. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
186. The Great Dictator 3.0/4 3.3/4
187. Modern Times 3.0/4 3.3/4
188. Misery 3.5/4 3.1/4
189. The Grapes of Wrath 3.0/4 3.2/4
190. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
191. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.0/4 3.0/4
192. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 3.0/4 3.2/4
193. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
194. Barry Lyndon 3.5/4 3.2/4
195. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
196. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
197. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
198. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
199. The Notebook (2004) 2.5/4 3.0/4
200. The Blues Brothers 3.5/4 3.1/4
201. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
202. Silver Linings Playbook 3.0/4 3.1/4
203. The Searchers 3.0/4 3.1/4
204. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
205. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
206. Spartacus 3.5/4 3.1/4
207. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
208. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
209. Rope 3.5/4 3.1/4
210. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
211. Interview with the Vampire 2.0/4 3.0/4
212. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
213. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
214. The Fighter (2010) 2.5/4 3.1/4
215. Close Encounters of the Third Kind 2.5/4 3.1/4
216. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
217. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
218. Hugo 3.0/4 3.0/4
219. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 3.5/4 3.1/4
220. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
221. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
222. Magnolia 3.5/4 3.1/4
223. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
224. Goldfinger 2.5/4 3.1/4
225. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
226. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
227. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
228. District 9 3.0/4 3.0/4
229. Lonesome Dove 3.0/4 3.1/4
230. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
231. Monty Python's Life of Brian 2.5/4 3.1/4
232. Moon 3.0/4 3.1/4
233. Kramer vs. Kramer 3.5/4 3.1/4
234. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
235. Dawn of the Dead (1979) 2.5/4 3.1/4
236. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
237. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
238. In Bruges 3.0/4 3.1/4
239. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
240. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
241. A Bronx Tale 3.5/4 3.0/4
242. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 3.0/4 3.2/4
243. Das Boot 3.5/4 3.1/4
244. The African Queen 3.0/4 3.1/4
245. The Wild Bunch 3.0/4 3.1/4
246. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.5/4 2.9/4
247. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
248. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
249. 8 1/2 2.5/4 3.2/4
250. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
251. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
252. American Psycho 3.5/4 3.0/4
253. Five Easy Pieces 2.5/4 3.0/4
254. True Romance 3.5/4 3.1/4
255. Gangs of New York (2002) 2.0/4 3.0/4
256. Fanny and Alexander 3.5/4 3.1/4
257. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 3.0/4 3.1/4
258. Spider-Man 1.0/4 2.9/4
259. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
260. Moneyball 3.0/4 3.1/4
261. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2.0/4 2.9/4
262. 3:10 to Yuma (2007) 2.5/4 3.0/4
263. Rebecca (1940) 3.0/4 3.1/4
264. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
265. Road to Perdition 2.0/4 3.0/4
266. Papillon (1973) 3.5/4 3.1/4
267. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 2.5/4 3.1/4
268. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 3.5/4 3.2/4
269. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
270. The Town (2010) 1.5/4 3.0/4
271. Notorious (1946) 3.5/4 3.2/4
272. American Gangster 1.5/4 3.0/4
273. Mississippi Burning 4.0/4 3.1/4
274. Mary Poppins 2.5/4 3.0/4
275. How the Grinch Stole Christmas (1966) 1.5/4 3.0/4
276. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
277. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
278. The Impossible 3.5/4 3.0/4
279. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
280. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
281. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name