Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Alien 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Dune (1984) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Event Horizon | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Godzilla (2014) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Guardians of the Galaxy | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Hunger Games | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Matrix Revolutions | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Paprika | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Resident Evil: Apocalypse | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | A Scanner Darkly | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Starship Troopers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | The Terminator | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Terminator 2: Judgement Day | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | X-Men | 2.5/4 | 2.9/4 |



