Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Cinderella (1950) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Fantasia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Finding Nemo | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Hellraiser (1987) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Return of the King | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 13. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Princess Bride | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Spider-Man 2 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Stand | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Tin Man (2007) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Wizard of Oz (1939) | 2.5/4 | 3.2/4 |



