Top Mystery
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Arsenic and Old Lace | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Films to Keep You Awake: The Baby's Room ( Películas para no dormir: La habitación del niño ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | The Blair Witch Project | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Breathing Room (2008) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 5. | Friday the 13th (1980) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Identity | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Inception | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Ju-On: The Grudge | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Murder by Death | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Murder on the Orient Express (1974) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Orphanage, The ( orfanato, El ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Paranormal Activity 3 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Phone ( Pon ) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Prestige (2006) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Scream (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Sherlock Holmes: A Game of Shadows | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Car | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 20. | The Bone Collector | 3.0/4 | 2.6/4 |



