Worst Thriller Movie List by OracleElizabeth

Worst Thriller

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Arrival (1996) 1.5/4 2.3/4
2. Black Christmas (2006) 1.5/4 1.8/4
3. Death of a Ghost Hunter 0.5/4 1.8/4
4. Entrapment 2.0/4 2.4/4
5. The Game (1997) 2.0/4 3.0/4
6. Ghost (1990) 1.0/4 2.8/4
7. Hannibal (2001) 2.0/4 2.5/4
8. House (2008) 2.0/4 2.3/4
9. The Howling (1981) 1.5/4 2.6/4
10. Lady in the Water 2.0/4 2.1/4
11. Mission: Impossible 2.0/4 2.8/4
12. Night of the Living Dead (1990) 2.0/4 2.6/4
13. Orca 1.0/4 1.8/4
14. Quantum of Solace 2.0/4 2.6/4
15. The Serpent and the Rainbow 1.5/4 2.6/4
16. Skew 1.5/4 1.9/4
17. Ungodly, The ( Perfect Witness, The ) 2.0/4 2.4/4
18. The Village (2004) 2.0/4 2.4/4
19. What Lies Beneath 2.0/4 2.4/4
20. Wrong Turn (2003) 1.5/4 2.6/4

Recent Comments

OracleElizabeth
OracleElizabeth
Producer

OracleElizabeth - wrote on 06/08/12 at 12:37 PM CT

Worst Thriller List comment

I find the acting and the make-up great but I feel that any movie that uses sex as a crutch makes it less so than other films of the same topic. But I haven't finished adding films to my account so it may get pushed off this list. God knows I watch horrid terrible things. Not saying that sex and romance doesn't have a place in horror films. Just too many use it as some sort of thing to cross off a stereotypical check list.

Chris Kavan
Chris Kavan
Movie God

Chris Kavan - wrote on 06/06/12 at 05:14 PM CT

Worst Thriller List comment

I mostly agree with you except on The Howling - it might not be a classic thriller, but compared to other werewolf movies, it's decent (the sequels, however, are all truly terrible).

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name