Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Transformers: Dark of the Moon | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | King Kong (2005) | 4.0/4 | 2.7/4 |



