1955-1959 by Indie Fan

1955-1959

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
2. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
3. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
4. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
5. The Searchers 4.0/4 3.1/4
6. Forbidden Planet 4.0/4 2.9/4
7. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
8. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
9. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
10. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) 3.5/4 3.1/4
11. Paths of Glory 3.5/4 3.3/4
12. Sansho the Bailiff ( Sanshô dayû ) 3.5/4 3.0/4
13. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
14. Black Orpheus ( Orfeu Negro ) 3.5/4 2.8/4
15. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
16. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.0/4 3.0/4
17. To Catch a Thief 3.0/4 3.0/4
18. Marty 3.0/4 3.1/4
19. Drunken Angel ( Yoidore tenshi ) 3.0/4 3.1/4
20. The Incredible Shrinking Man 3.0/4 3.0/4
21. Sweet Smell of Success 3.0/4 3.0/4
22. Auntie Mame 3.0/4 2.9/4
23. The Vikings (1958) 3.0/4 2.8/4
24. Thunder Road (1958) 3.0/4 2.4/4
25. I Live in Fear ( Ikimono no kiroku ) 3.0/4 2.7/4
26. The Ten Commandments (1956) 3.0/4 3.1/4
27. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) 3.0/4 2.7/4
28. The Killing (1956) 3.0/4 3.2/4
29. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
30. Giant (1956) 3.0/4 3.0/4
31. The Ladykillers (1956) 3.0/4 3.0/4
32. Red Balloon, The ( ballon rouge, Le ) 3.0/4 3.0/4
33. Rififi ( Rififi chez les hommes, Du ) 3.0/4 3.0/4
34. Burmese Harp, The ( Biruma no tategoto ) 3.0/4 2.8/4
35. Killer's Kiss 2.5/4 2.6/4
36. I Vitelloni 2.5/4 2.7/4
37. Gunfight at the O.K. Corral 2.5/4 2.8/4
38. A Night to Remember (1958) 3.0/4 3.0/4
39. The 7th Voyage of Sinbad 3.0/4 2.7/4
40. The Blob (1958) 2.5/4 2.5/4
41. The Horse's Mouth 2.5/4 2.7/4
42. Cat on a Hot Tin Roof 2.5/4 3.0/4
43. Fiend Without a Face 2.5/4 2.5/4
44. Rio Bravo 2.5/4 3.1/4
45. House on Haunted Hill (1959) 2.5/4 2.8/4
46. Magician, The ( Ansiktet ) 2.5/4 2.8/4
47. A Bucket of Blood 2.5/4 2.6/4
48. The Killer Shrews 2.5/4 2.0/4
49. The Phantom from 10,000 Leagues 2.0/4 2.4/4
50. Attack of the Giant Leeches 2.0/4 1.6/4
51. The Screaming Skull 2.0/4 1.9/4
52. Plan 9 from Outer Space 2.0/4 1.8/4
53. Night of the Blood Beast 2.0/4 2.3/4
54. I Bury the Living 2.0/4 2.4/4
55. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
56. The Wasp Woman 2.0/4 1.7/4
57. She Gods of Shark Reef N/A 1.7/4
58. On the Bowery N/A 2.0/4
59. The Wrong Man (1956) 2.5/4 2.9/4
60. I Am Waiting ( Ore wa matteru ze ) N/A 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name