1965-1969 by Indie Fan

1965-1969

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
2. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) 4.0/4 3.0/4
3. Au hasard Balthazar 4.0/4 3.1/4
4. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
5. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
6. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
7. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
8. Week End ( Weekend ) 3.5/4 2.8/4
9. The Graduate 3.5/4 3.2/4
10. Alphaville, a Strange Adventure of Lemmy Caution ( Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution ) 3.5/4 2.9/4
11. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
12. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
13. Blow-Up 3.5/4 2.9/4
14. Persona ( Kinematografi ) 3.0/4 3.2/4
15. Red Beard ( Akahige ) 3.0/4 3.2/4
16. Fahrenheit 451 (1966) 3.0/4 2.7/4
17. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
18. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 3.0/4 3.0/4
19. Tokyo Drifter ( Tôkyô nagaremono ) 3.0/4 2.8/4
20. The Spy Who Came in from the Cold 3.0/4 2.8/4
21. Romeo and Juliet (1968) 3.0/4 2.9/4
22. Z (1969) 3.0/4 3.1/4
23. The Pawnbroker 3.0/4 2.9/4
24. In the Heat of the Night 3.0/4 3.1/4
25. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
26. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
27. The Lion in Winter 3.0/4 2.9/4
28. The Endless Summer 3.0/4 2.7/4
29. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
30. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
31. On Her Majesty's Secret Service 3.0/4 2.7/4
32. Faster, Pussycat! Kill! Kill! 3.0/4 2.6/4
33. A Man for All Seasons 3.0/4 3.0/4
34. Shop on Main Street, The ( Obchod na korze ) 3.0/4 2.8/4
35. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
36. Easy Rider 2.5/4 2.9/4
37. Doctor Zhivago 2.5/4 3.1/4
38. The Dirty Dozen 2.5/4 3.1/4
39. What's New, Pussycat 2.5/4 2.5/4
40. Dont Look Back ( Don't Look Back ) 2.5/4 3.1/4
41. Wavelength 2.5/4 2.3/4
42. The Producers (1968) 2.5/4 3.0/4
43. Salesman (1968) 2.5/4 2.9/4
44. The Party (1968) 2.5/4 2.5/4
45. Take the Money and Run 2.5/4 2.8/4
46. Who's Afraid of Virginia Woolf? 2.5/4 3.0/4
47. Barbarella 2.5/4 2.1/4
48. What's Up, Tiger Lily? 2.5/4 2.7/4
49. Monster from a Prehistoric Planet ( Daikyojû Gappa ) 2.5/4 2.7/4
50. Bob & Carol & Ted & Alice 2.5/4 2.7/4
51. Nightmare Castle ( Amanti d'oltretomba ) 2.5/4 2.0/4
52. My Night at Maud's ( Ma nuit chez Maud ) 2.5/4 3.0/4
53. Frosty the Snowman 2.5/4 2.7/4
54. The Odd Couple 2.0/4 3.0/4
55. Medium Cool 2.0/4 2.5/4
56. The Illustrated Man 2.0/4 2.4/4
57. Voyage to the Prehistoric Planet 2.0/4 1.9/4
58. The Sound of Music N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name