1975-1979 by Indie Fan

1975-1979

# Movie Title Rating Overall Add
1. Jaws 4.0/4 3.2/4
2. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
3. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
4. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
5. Alien 4.0/4 3.3/4
6. Picnic at Hanging Rock 4.0/4 3.0/4
7. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
8. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
9. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
10. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
11. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
12. Days of Heaven 3.5/4 3.0/4
13. The Last Wave 3.5/4 3.0/4
14. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
15. Manhattan 3.5/4 3.1/4
16. Suspiria (1977) 3.5/4 2.9/4
17. Midnight Express 3.0/4 3.1/4
18. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 3.0/4 3.1/4
19. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
20. Nashville 3.0/4 3.1/4
21. Being There 3.0/4 3.0/4
22. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
23. The Day of the Locust 3.0/4 2.7/4
24. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
25. In the Realm of the Senses ( Ai no corrida ) 3.0/4 2.8/4
26. Eraserhead 3.0/4 2.9/4
27. The Black Stallion 3.0/4 2.8/4
28. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
29. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
30. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
31. The Duellists (1977) 3.0/4 2.8/4
32. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
33. Kramer vs. Kramer 3.0/4 3.1/4
34. The Bad News Bears (1976) 3.0/4 2.9/4
35. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
36. The Man Who Fell to Earth 2.5/4 2.8/4
37. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
38. Marathon Man 2.5/4 2.8/4
39. Breaking Away 2.5/4 3.0/4
40. Escape from Alcatraz 2.5/4 3.0/4
41. The Jerk 2.5/4 2.9/4
42. Return of the Pink Panther 2.5/4 2.7/4
43. North Dallas Forty 2.5/4 2.8/4
44. A Bridge Too Far 2.5/4 2.9/4
45. Murder by Death 2.5/4 2.8/4
46. Logan's Run 2.5/4 2.8/4
47. The Deep (1977) 2.5/4 2.5/4
48. Slap Shot 2.5/4 2.9/4
49. Halloween (1978) 2.5/4 3.2/4
50. Fellini's Casanova ( Casanova di Federico Fellini, Il ) 2.5/4 2.6/4
51. Smokey and the Bandit 2.5/4 2.8/4
52. Helter Skelter (1976) 2.5/4 2.9/4
53. Oh, God! 2.5/4 2.6/4
54. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
55. The Great Santini 2.5/4 2.8/4
56. Invasion of the Body Snatchers (1978) 2.5/4 2.7/4
57. The Last Waltz (1978) 2.5/4 3.0/4
58. Cheech and Chong's Up in Smoke 2.5/4 2.9/4
59. Coming Home (1978) 2.5/4 2.9/4
60. Magic 2.5/4 2.6/4
61. Quadrophenia 2.5/4 2.8/4
62. Dawn of the Dead (1979) 2.5/4 3.1/4
63. Monty Python's Life of Brian 2.5/4 3.1/4
64. Black Sunday (1977) 2.5/4 2.9/4
65. The Onion Field 2.5/4 2.6/4
66. The Warriors (1979) 2.5/4 2.9/4
67. The China Syndrome 2.5/4 2.9/4
68. Airport '77 2.5/4 2.6/4
69. The Goodbye Girl (1977) 2.0/4 2.7/4
70. The Pink Panther Strikes Again 2.0/4 2.7/4
71. The Food of the Gods 2.0/4 2.0/4
72. The Giant Spider Invasion 2.0/4 1.9/4
73. Mother Küsters Goes to Heaven ( Mutter Küsters' Fahrt zum Himmel ) 2.0/4 2.5/4
74. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
75. Phantasm 2.0/4 2.7/4
76. Rocky II 2.0/4 2.8/4
77. Meatballs 2.0/4 2.6/4
78. Salem's Lot (1979) 2.0/4 2.7/4
79. Freaky Friday (1977) 2.0/4 2.6/4
80. Damnation Alley 2.0/4 2.1/4
81. Coma 2.0/4 2.6/4
82. Hooper 2.0/4 2.2/4
83. The Hindenburg 2.0/4 2.1/4
84. Godzilla vs. Mechagodzilla aka Godzilla vs. the Bionic Monster aka Gozilla vs. Cosmic Monster ( Gojira tai Mekagojira ) 2.0/4 2.1/4
85. Sinbad and the Eye of the Tiger 2.0/4 1.9/4
86. The Rose (1979) 2.0/4 2.8/4
87. Kentucky Fried Movie 2.0/4 2.5/4
88. Saturday Night Fever 2.0/4 2.8/4
89. Star Trek: The Motion Picture 2.0/4 2.6/4
90. Piranha (1978) 2.0/4 2.4/4
91. Pumping Iron 2.0/4 2.6/4
92. The Brood 2.0/4 2.7/4
93. The Buddy Holly Story 2.0/4 2.8/4
94. Empire of the Ants 2.0/4 2.0/4
95. Grease 2.0/4 2.9/4
96. 1941 2.0/4 1.9/4
97. Fun With Dick and Jane (1977) 2.0/4 2.2/4
98. Hair 2.0/4 2.7/4
99. When a Stranger Calls (1979) 2.0/4 2.5/4
100. Love at First Bite (1979) 2.0/4 2.3/4
101. Elvis (1979) 2.0/4 2.8/4
102. Attack of the Killer Tomatoes! 2.0/4 2.1/4
103. The Black Hole (1979) 2.0/4 2.3/4
104. King Kong (1976) 1.5/4 2.2/4
105. Car Wash 1.5/4 2.5/4
106. Grizzly 1.5/4 2.2/4
107. The Bad News Bears in Breaking Training 1.5/4 2.3/4
108. Jaws 2 1.5/4 2.4/4
109. Prophecy (1979) 1.5/4 2.4/4
110. Hot Lead and Cold Feet 1.5/4 2.2/4
111. Orca 1.0/4 1.8/4
112. Barracuda (1979) 1.0/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name