Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tombstone | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Outlaw Josey Wales | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Pale Rider | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Serenity (2005) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | I, Robot | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | High Plains Drifter | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Dune (1984) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | The Searchers | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Brazil (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | TRON: Legacy | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Paul | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Office Space | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | National Lampoon's Christmas Vacation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Raising Arizona | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Fear and Loathing in Las Vegas | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Super Troopers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Elf | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Beerfest | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 39. | Tucker & Dale vs Evil | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 41. | The Fisher King | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Bad Santa | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 43. | Uncle Buck | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | Napoleon Dynamite | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Scrooged (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Galaxy Quest | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Roxanne | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Get Him to the Greek | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 50. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 51. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 52. | X-Men Origins: Wolverine | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 53. | Highlander | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 54. | Michael (1996) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Escanaba in da Moonlight | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 |



