Top Comedies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Me, Myself & Irene | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 3. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | National Lampoon's Animal House | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Revenge of the Nerds | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | A Mighty Wind | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Super Troopers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Bad News Bears (1976) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Snatch | 4.0/4 | 3.1/4 |



