Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Bagdad Café ( Out of Rosenheim ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Before the Devil Knows You're Dead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Book of Eli | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Orpheus ( Orphée ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Cool Hand Luke | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Pride of Jesse Hallam | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Cincinnati Kid | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Croupier | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Dark Blue | 4.0/4 | 2.6/4 |



