Top Movie List by nis

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
2. True Romance 4.0/4 3.1/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. The Terminator 4.0/4 3.1/4
7. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
8. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
9. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
10. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
11. Sound of Noise 4.0/4 2.8/4
12. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
13. Inception 4.0/4 3.3/4
14. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
15. Alien 4.0/4 3.3/4
16. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 4.0/4 3.2/4
17. Akira 4.0/4 3.0/4
18. Sin City 4.0/4 3.0/4
19. District 9 4.0/4 3.0/4
20. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
21. The Iron Giant N/A 3.0/4
22. Ghost Dog: Way of the Samurai 4.0/4 2.8/4
23. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
24. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
25. Memento 4.0/4 3.2/4
26. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
27. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
28. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
29. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
30. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
31. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
32. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
33. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
34. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
35. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
36. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
37. Amadeus 4.0/4 3.2/4
38. The Matrix 4.0/4 3.2/4
39. Die Hard 4.0/4 3.3/4
40. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
41. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
42. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
43. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
44. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
45. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
46. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
47. The Godfather 4.0/4 3.5/4
48. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
49. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
50. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
51. The Departed 4.0/4 3.3/4
52. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
53. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
54. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
55. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
56. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
57. Aliens 4.0/4 3.3/4
58. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
59. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
60. Toy Story 4.0/4 3.3/4
61. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
62. American Beauty 4.0/4 3.1/4
63. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
64. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 4.0/4 3.0/4
65. Jaws 4.0/4 3.2/4
66. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
67. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
68. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
69. Wall-E 4.0/4 3.2/4
70. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
71. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
72. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
73. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
74. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
75. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
76. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
77. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
78. Avatar 4.0/4 3.0/4
79. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
80. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
81. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
82. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
83. Snatch 4.0/4 3.1/4
84. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
85. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
86. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
87. American Psycho 3.5/4 3.0/4
88. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
89. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
90. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
91. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
92. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
93. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
94. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
95. This is Spinal Tap 4.0/4 3.1/4
96. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
97. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
98. Carlito's Way 4.0/4 3.0/4
99. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
100. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
101. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
102. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
103. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
104. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
105. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
106. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 4.0/4 3.1/4
107. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
108. Strange Days 3.5/4 2.7/4
109. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
110. Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx ( Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma ) N/A 2.2/4
111. Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril ( Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro ) N/A 2.0/4
112. Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons N/A 3.0/4
113. Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades aka Lighning Swords of Death ( Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma ) N/A 2.3/4
114. Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance ( Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru ) N/A 2.8/4
115. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
116. Source Code 4.0/4 2.9/4
117. Super 3.5/4 2.5/4
118. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
119. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
120. Porco Rosso ( Kurenai no buta ) 4.0/4 2.9/4
121. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
122. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
123. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
124. Tampopo 3.5/4 3.1/4
125. Dragon Hunters ( Chasseurs de dragons ) 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name