Favorite Foreign Films by CigaretteBurns

Favorite Foreign Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Noriko's Dinner Table ( Noriko no shokutaku ) 4.0/4 2.4/4
2. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
3. Orphanage, The ( orfanato, El ) N/A 2.9/4
4. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
5. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 4.0/4 3.0/4
6. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 4.0/4 3.0/4
7. Thirst ( Bakjwi ) 3.5/4 3.0/4
8. I'm a Cyborg, But That's OK ( Saibogujiman kwenchana ) 3.0/4 2.6/4
9. District B13 ( Banlieue 13 ) 3.0/4 2.8/4
10. District 13: Ultimatum ( Banlieue 13 - Ultimatum ) 3.0/4 2.5/4
11. La Femme Nikita 3.5/4 2.8/4
12. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
13. Chocolate (2008) 3.5/4 2.7/4
14. Man from Nowhere, The ( Ajeossi ) 3.0/4 3.0/4
15. Ghost, The aka Dead Friend ( Ryeong ) 3.0/4 2.5/4
16. Shutter (2005) 3.0/4 2.7/4
17. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 4.0/4 3.1/4
18. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 4.0/4 3.0/4
19. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) 4.0/4 2.9/4
20. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 3.5/4 3.0/4
21. Bangkok Dangerous (2001) 3.5/4 2.8/4
22. Raging Phoenix ( Deu suay doo ) 3.0/4 2.7/4
23. Chaser, The ( Chugyeogja ) 3.0/4 3.1/4
24. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
25. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 4.0/4 3.0/4
26. Ichi 3.5/4 2.6/4
27. Ip Man ( Yip Man ) 3.5/4 3.0/4
28. Re-cycle ( Gwai wik ) 3.0/4 2.9/4
29. Rabbit-Proof Fence 3.5/4 2.7/4
30. Warlords, The ( Tau ming chong ) 3.5/4 2.6/4
31. Kaidan 3.0/4 2.9/4
32. Lion's Den ( Leonera ) 3.0/4 3.0/4
33. Between Us ( Entre nos ) 3.0/4 2.5/4
34. Delicatessen 3.0/4 2.9/4
35. Them ( Ils ) 3.0/4 2.4/4
36. The Magdalene Sisters 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name