Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kill List | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Fallen (1998) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Jeepers Creepers (2001) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 5. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Evil Dead (1983) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Misery | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Poltergeist (1982) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Omen (1976) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Rosemary's Baby | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Descent (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | An American Werewolf in London | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Ring (2002) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Hellraiser (1987) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Audition ( Ôdishon ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | 28 Weeks Later | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Invasion of the Body Snatchers (1956) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | The Others (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Jacob's Ladder (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | The Innocents (1961) | 4.0/4 | 3.1/4 |



