Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dead Poets' Society | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Nuovo cinema Paradiso | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Pride and Prejudice (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Witness (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Like Stars on Earth ( Taare Zameen Par ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Les misérables (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | A Room with a View (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Beast, The aka Beast of War | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Babette's Feast ( Babettes gæstebud ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | A Passage to India | 4.0/4 | 2.8/4 | 



