Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dune (1984) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Alien: Resurrection | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 5. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Gattaca | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | X-Men | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Logan's Run | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Starman | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Addams Family (1991) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | A Scanner Darkly | 3.0/4 | 2.7/4 |



