Franchises: Halloween
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Halloween II (1981) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Halloween H20: 20 Years Later | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Halloween (2007) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Halloween 4: The Return of Michael Myers | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Halloween 5: The Revenge of Michael Myers | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 7. | Halloween 3: Season of the Witch | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 8. | Halloween: The Curse of Michael Myers | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 9. | Halloween II (2009) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 10. | Halloween: Resurrection | 1.0/4 | 1.6/4 | 



