Director Series: Martin Scorsese by folsomcounty

Director Series: Martin Scorsese

# Movie Title Rating Overall Add
1. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
2. The Departed 4.0/4 3.3/4
3. The Last Temptation of Christ 3.5/4 2.9/4
4. Casino 3.5/4 3.2/4
5. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
6. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
7. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
8. Cape Fear (1991) 3.0/4 2.8/4
9. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
10. Bringing Out the Dead 2.5/4 2.6/4
11. The Color of Money 2.5/4 2.8/4
12. Alice Doesn't Live Here Anymore 2.5/4 2.9/4
13. Who's That Knocking at My Door? ( I Call First ) 2.0/4 2.3/4
14. The King of Comedy (1983) 2.0/4 3.0/4
15. After Hours 2.0/4 2.9/4
16. Boxcar Bertha 2.0/4 2.4/4
17. Mean Streets 2.0/4 3.0/4
18. The Age of Innocence (1993) 1.0/4 2.7/4
19. Kundun 1.0/4 2.8/4
20. New York, New York N/A 2.3/4
21. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
22. Hugo N/A 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name