Top Movie List by Todd

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
2. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
3. Zardoz 3.5/4 2.3/4
4. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
5. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
6. Casablanca 4.0/4 3.3/4
7. Bananas 3.5/4 2.8/4
8. Bullets Over Broadway 3.5/4 2.7/4
9. Manhattan 4.0/4 3.1/4
10. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
11. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
12. The Godfather 4.0/4 3.5/4
13. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
14. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
15. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
17. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
18. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
19. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
20. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
21. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
22. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
23. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
24. Die Hard 3.5/4 3.3/4
25. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
26. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
27. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
28. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
29. American History X 3.5/4 3.2/4
30. Rear Window 4.0/4 3.3/4
31. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
32. Alien 3.5/4 3.3/4
33. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
34. Toy Story 3.5/4 3.3/4
35. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
36. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
37. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
38. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
39. The Green Mile 2.0/4 3.3/4
40. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
41. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
42. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
43. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
44. Jaws 3.5/4 3.2/4
45. Wall-E 4.0/4 3.2/4
46. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
47. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
48. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
49. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
50. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
51. Aliens 3.5/4 3.3/4
52. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
53. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
54. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
55. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
56. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
57. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
58. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
59. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
60. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
61. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
62. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
63. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
64. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
65. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
66. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
67. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
68. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
69. Star Trek 3.5/4 3.1/4
70. Platoon 4.0/4 3.2/4
71. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
72. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
73. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
74. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
75. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
76. The Terminator 4.0/4 3.1/4
77. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
78. Amadeus 3.5/4 3.2/4
79. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
80. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
81. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
82. Snatch 4.0/4 3.1/4
83. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
84. Chinatown 4.0/4 3.2/4
85. Casino 3.5/4 3.2/4
86. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
87. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
88. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
89. Mr. Smith Goes to Washington 3.5/4 3.2/4
90. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
91. Sin City 3.5/4 3.0/4
92. All About Eve 3.5/4 3.3/4
93. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
94. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
95. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
96. Rashômon 4.0/4 3.3/4
97. On the Waterfront 4.0/4 3.3/4
98. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
99. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
100. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
101. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
102. Ben-Hur (1959) 2.5/4 3.2/4
103. The Third Man 4.0/4 3.2/4
104. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
105. Rain Man 3.0/4 3.1/4
106. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
107. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
108. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
109. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
110. Titanic (1997) 2.0/4 3.0/4
111. The Philadelphia Story 3.5/4 3.2/4
112. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
113. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
114. Dead Poets' Society 2.5/4 3.1/4
115. Gandhi 3.5/4 3.1/4
116. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
117. The Manchurian Candidate (1962) 3.5/4 3.1/4
118. Dial M for Murder 3.5/4 3.2/4
119. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
120. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
121. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
122. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
123. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
124. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
125. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
126. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
127. Double Indemnity 3.0/4 3.3/4
128. M (1933) 4.0/4 3.3/4
129. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
130. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
131. Roots (1977) 3.0/4 3.2/4
132. Suspiria (1977) 3.0/4 2.9/4
133. Slap Shot 3.5/4 2.9/4
134. Stroszek 4.0/4 3.1/4
135. Eraserhead 4.0/4 2.9/4
136. Smokey and the Bandit 2.0/4 2.8/4
137. The Spy Who Loved Me 3.5/4 2.8/4
138. The Gauntlet 2.0/4 2.6/4
139. Dances with Wolves 2.5/4 3.1/4
140. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
141. Awakenings (1990) 2.0/4 2.9/4
142. Pretty Woman 2.0/4 2.8/4
143. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
144. Reversal of Fortune 3.0/4 3.0/4
145. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
146. Total Recall (1990) 3.0/4 2.9/4
147. Wild at Heart 3.0/4 2.8/4
148. Die Hard 2: Die Harder 2.5/4 2.7/4
149. Dreams ( Akira Kurosawa's Dreams ) 3.0/4 3.2/4
150. Metropolitan (1990) 3.0/4 2.8/4
151. Witness for the Prosecution 3.5/4 3.2/4
152. Cat on a Hot Tin Roof 3.5/4 3.0/4
153. A Night to Remember (1958) 2.5/4 3.0/4
154. Mon oncle 3.0/4 2.8/4
155. The Fly (1958) 2.5/4 2.6/4
156. Gigi (1958) 3.0/4 2.6/4
157. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
158. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 4.0/4 3.2/4
159. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
160. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) 3.5/4 3.1/4
161. Man Escaped, A ( condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut, Un ) 4.0/4 3.1/4
162. The Searchers 4.0/4 3.1/4
163. The Killing (1956) 3.5/4 3.2/4
164. The Bad Seed (1956) 3.0/4 3.0/4
165. Forbidden Planet 3.0/4 2.9/4
166. Moby Dick (1956) 2.5/4 3.0/4
167. Red Balloon, The ( ballon rouge, Le ) 3.5/4 3.0/4
168. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
169. Lady and the Tramp (1955) 3.5/4 3.0/4
170. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.5/4 3.0/4
171. Smiles of a Summer Night ( Sommarnattens leende ) 3.5/4 2.8/4
172. The Desperate Hours (1955) 3.0/4 2.8/4
173. Night and Fog ( Nuit et brouillard ) 3.5/4 3.0/4
174. Mister Roberts 3.0/4 2.9/4
175. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
176. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
177. Das Boot 3.5/4 3.1/4
178. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 4.0/4 3.1/4
179. Sunrise: A Song of Two Humans 4.0/4 3.3/4
180. Enigma of Kaspar Hauser, The ( Jeder für sich und Gott gegen alle ) 4.0/4 3.0/4
181. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 4.0/4 3.1/4
182. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) 4.0/4 3.0/4
183. Pandora's Box ( Büchse der Pandora, Die ) 4.0/4 2.9/4
184. Woyzeck (1979) 3.0/4 2.9/4
185. Europa Europa 3.0/4 2.9/4
186. Triumph of the Will ( Triumph des Willens ) 3.0/4 2.7/4
187. Vampyr - Der Traum des Allan Grey 4.0/4 2.9/4
188. 3 Penny Opera, The ( 3 Groschen-Oper, Die ) 3.0/4 2.7/4
189. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 4.0/4 3.1/4
190. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) 4.0/4 3.1/4
191. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) 4.0/4 3.2/4
192. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
193. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 4.0/4 3.0/4
194. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 3.5/4 2.9/4
195. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
196. An Andalusian Dog ( chien andalou, Un ) 4.0/4 2.9/4
197. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) 4.0/4 3.0/4
198. Au revoir les enfants 3.0/4 3.1/4
199. Pier, The ( jetée, La ) 4.0/4 2.9/4
200. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 4.0/4 3.2/4
201. Forbidden Games ( Jeux interdits ) 4.0/4 3.0/4
202. Zero for Conduct ( Zéro de conduite: Jeunes diables au collège ) 3.5/4 2.9/4
203. The Red Shoes (1948) 4.0/4 3.1/4
204. Orpheus ( Orphée ) 4.0/4 2.9/4
205. Testament of Orpheus, The ( testament d'Orphée, ou ne me demandez pas pourquoi!, Le ) 3.0/4 2.9/4
206. La Femme Nikita 3.0/4 2.8/4
207. Boudu Saved from Drowning ( Boudu Sauvé des Eaux ) 3.5/4 2.7/4
208. Bob le flambeur 3.5/4 2.8/4
209. Madame de... ( Earrings of Madame de... ) 3.5/4 2.9/4
210. Golden Age, The ( age d'or, L' ) 3.5/4 2.7/4
211. Human Beast, The ( bête humaine, La ) 3.0/4 2.9/4
212. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 4.0/4 3.1/4
213. Through a Glass Darkly ( Såsom i en spegel ) 4.0/4 3.0/4
214. Winter Light ( Nattvardsgästerna ) 3.5/4 3.1/4
215. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) 3.5/4 3.0/4
216. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
217. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
218. High Plains Drifter 4.0/4 3.0/4
219. Magnum Force 3.0/4 2.8/4
220. In the Line of Fire 2.5/4 2.9/4
221. Beowulf (1999) 3.0/4 2.0/4
222. Alien 3 2.5/4 2.5/4
223. Batman Forever 1.5/4 2.1/4
224. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
225. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
226. Glory (1989) 2.5/4 3.1/4
227. From Russia with Love 3.5/4 3.0/4
228. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
229. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
230. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
231. High Noon 3.5/4 3.2/4
232. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
233. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
234. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
235. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
236. It Happened One Night 3.5/4 3.2/4
237. Fear and Loathing in Las Vegas 2.0/4 3.0/4
238. The Crow (1994) 2.0/4 3.0/4
239. Richard Pryor ...Here and Now 3.0/4 3.1/4
240. City Lights 3.5/4 3.3/4
241. Harvey 3.0/4 3.1/4
242. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 2.5/4 3.1/4
243. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
244. Malcolm X (1992) 3.5/4 3.1/4
245. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
246. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.0/4 3.0/4
247. Airplane! 3.5/4 3.0/4
248. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
249. In the Heat of the Night 3.5/4 3.1/4
250. Superbad 3.0/4 2.9/4
251. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
252. Modern Times 3.5/4 3.3/4
253. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
254. Ed Wood 3.0/4 3.0/4
255. Lonesome Dove 3.0/4 3.1/4
256. Doctor Zhivago 3.0/4 3.1/4
257. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
258. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
259. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
260. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
261. The Gold Rush 3.0/4 3.3/4
262. King Kong (1933) 3.0/4 3.0/4
263. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
264. Rope 3.0/4 3.1/4
265. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
266. Moon 3.5/4 3.1/4
267. Notorious (1946) 3.5/4 3.2/4
268. A Charlie Brown Christmas 3.5/4 3.1/4
269. Bride of Frankenstein 3.0/4 3.1/4
270. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
271. Caddyshack 3.5/4 3.0/4
272. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
273. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
274. The Verdict (1982) 3.5/4 3.1/4
275. In Bruges 4.0/4 3.1/4
276. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
277. Freaks (1932) 3.0/4 3.1/4
278. The Fifth Element 2.0/4 2.9/4
279. 8 1/2 2.0/4 3.2/4
280. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
281. X-Men 2.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name