Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Sucker Punch | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 2. | The Nightmare Before Christmas | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Alice in Wonderland (2010) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Sleepy Hollow | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Crow (1994) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Spider-Man 2 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | A Wrinkle in Time (2004) | 4.0/4 | 2.5/4 |



