Musicals
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Music Man | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Sound of Music | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Annie (1982) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Duck Soup (1933) | 1.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Big Gay Musical | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Mary Poppins | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Fiddler on the Roof | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Moulin Rouge (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Grease | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 |



