Best of 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Starting Out in the Evening | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Waitress (2007) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Death Proof | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Red Road | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Lars and the Real Girl | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Michael Clayton | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Away from Her | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | 



