Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Red Shoes, The ( Bunhongsin ) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Dorm ( Dek hor ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Silk ( Gui si ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Shutter (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Memoirs of a Geisha | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Notting Hill | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Seven Year Itch | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Splash | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Were the World Mine | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Suicide Club ( Jisatsu saakuru ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | 2LDK | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Isle, The ( Seom ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Exte - Hair Extensions ( Ekusute ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Carved ( Kuchisake-onna ) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Wishing Stairs ( Yeogo goedam 3: Yeowoo gyedan ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Whispering Corridors ( Yeogo goedam ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Wig, The ( Gabal ) | 4.0/4 | 2.5/4 |



