Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | The Wild Bunch | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Bonnie and Clyde | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Seven ( Sevano's Seven ) | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | A Fish Called Wanda | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The League of Gentlemen | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Dick Tracy (1990) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Menace II Society | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Grifters | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Bugsy | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Jackie Brown | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Prizzi's Honor | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | In Cold Blood | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Taking of Pelham One Two Three (1974) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Blood Simple | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Natural Born Killers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | The Godfather: Part II | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 28. | Once Upon a Time in America | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Point Blank (1967) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 30. | Targets (1968) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | The Public Enemy (1931) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Little Caesar | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Miller's Crossing | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Carlito's Way | 3.5/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
goodfellamike - wrote on 03/29/08 at 07:40 AM CT
Top Crime List comment
Admittedly, some could argue the inclusion of a few of these, however, I tried to be as diverse as possible.




