Best Films of 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Orphanage, The ( orfanato, El ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Gone Baby Gone | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Savages (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Beowulf (2007) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Michael Clayton | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Sicko | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | No End in Sight | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Knocked Up | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Away from Her | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Across the Universe | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Bourne Ultimatum | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Once | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Rescue Dawn | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Lookout (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Eastern Promises | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Death at a Funeral (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Starting Out in the Evening | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | We Own the Night | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Year of the Dog (2007) | 3.0/4 | 2.1/4 |
Recent Comments
Josh C - wrote on 03/27/08 at 11:23 PM CT
Best Films of 2007 comment
You should check out my best movies of 2007 list. I think we both agree on Juno, Superbad and Gone Baby Gone. But I never saw Into the Wild. I will have to check it out. Did you not like 3:10 to Yuma? I thought it was awesome.
goodfellamike - wrote on 03/27/08 at 10:08 AM CT
Best Films of 2007 comment
I have yet to see a few possibilities that may end up somewhere on this list: The Diving Bell and the Butterfly, I'm Not There, The Savages, Lust Caution, The Kite Runner, all of the Oscar-nominated foreign films, The Namesake and a bunch of indies. I'll be as up-to-date as I can be





