The Best Robert De Niro Performances
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The King of Comedy (1983) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Midnight Run | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Bang the Drum Slowly | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Mean Streets | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Deer Hunter | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Jackie Brown | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Cape Fear (1991) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Ronin | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Awakenings (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Analyze This | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Wag the Dog | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Flawless (1999) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Hi, Mom! | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 18. | Heat (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 |



