Top Movie List by Revan

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gaslight (1944) 3.0/4 3.0/4
2. The Last Seduction 3.5/4 2.5/4
3. Solyaris ( Solaris ) 3.5/4 3.0/4
4. Akira 4.0/4 3.0/4
5. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
6. Aliens 4.0/4 3.3/4
7. Prometheus (2012) 4.0/4 2.8/4
8. Slaughterhouse-Five 3.0/4 2.9/4
9. The Clan of the Cave Bear 3.0/4 2.2/4
10. Enigma of Kaspar Hauser, The ( Jeder für sich und Gott gegen alle ) 3.5/4 3.0/4
11. Quest for Fire ( guerre du feu, La ) 3.5/4 2.6/4
12. Dance of the Vampires ( Fearless Vampire Killers, The ) 4.0/4 2.7/4
13. Alien 4.0/4 3.3/4
14. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
15. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
16. The Mist 3.0/4 2.7/4
17. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
18. The Revenant (2015) 4.0/4 3.3/4
19. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
20. Rosemary's Baby 4.0/4 3.0/4
21. Alien 3 3.0/4 2.5/4
22. Die Hard 4.0/4 3.3/4
23. Event Horizon 3.0/4 2.7/4
24. The Departed 3.5/4 3.3/4
25. Queen Margot ( reine Margot, La ) 4.0/4 2.7/4
26. Captain Alatriste: The Spanish Musketeer ( Alatriste ) 3.0/4 3.0/4
27. Falling Down 3.0/4 2.9/4
28. The Blob (1988) 3.0/4 2.4/4
29. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
30. Valerie and Her Week of Wonders ( Valerie a týden divu ) 3.5/4 2.7/4
31. The Jerk 3.5/4 2.9/4
32. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
33. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
34. Dead Alive ( Braindead ) 4.0/4 2.8/4
35. A Single Man 3.0/4 2.9/4
36. Detachment 3.0/4 3.0/4
37. Double Indemnity 3.5/4 3.3/4
38. Don't Deliver Us from Evil ( Mais ne nous délivrez pas du mal ) 3.5/4 2.8/4
39. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
40. Them! (1954) 2.5/4 2.8/4
41. Phase IV 3.0/4 2.4/4
42. The Call of Cthulhu 3.0/4 2.7/4
43. The Last Picture Show 3.5/4 3.2/4
44. Dogtooth ( Kynodontas ) 3.5/4 2.6/4
45. What We Do in the Shadows 4.0/4 3.0/4
46. Nowhere in Africa ( Nirgendwo in Afrika ) 4.0/4 2.6/4
47. The Ghost and the Darkness 3.5/4 2.6/4
48. Innocence ( école, L' ) 4.0/4 2.5/4
49. Aferim! 3.0/4 3.0/4
50. The Langoliers 3.5/4 2.2/4
51. Unthinkable (2009) 3.5/4 2.5/4
52. Gone Girl 3.5/4 3.2/4
53. What We Did on Our Holiday 3.0/4 2.8/4
54. The Terminator 4.0/4 3.1/4
55. Alien: Covenant 3.0/4 2.6/4
56. Ridicule 4.0/4 2.8/4
57. Spirit of Evil ( Viy ) 3.5/4 3.0/4
58. The Love Witch 3.0/4 2.6/4
59. Alone in Berlin 3.0/4 2.5/4
60. M (1933) 4.0/4 3.3/4
61. The Autopsy of Jane Doe 3.0/4 2.9/4
62. Arrival (2016) 3.5/4 3.2/4
63. Night of Something Strange 3.0/4 3.3/4
64. Lure, The ( Córki dancingu ) 3.0/4 3.3/4
65. Strange Days 3.5/4 2.7/4
66. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 3.5/4 2.6/4
67. Trust (1991) 3.5/4 2.8/4
68. The Children Act 3.5/4 3.0/4
69. The Parole Officer 3.0/4 2.5/4
70. Shadrach 3.5/4 1.8/4
71. Alpha (2018) 3.0/4 3.1/4
72. In the Valley of Elah 3.5/4 2.7/4
73. Absolution (1978) 3.0/4 2.3/4
74. The Reflecting Skin 3.0/4 2.8/4
75. Frailty 3.0/4 2.9/4
76. Revenge (2018) 3.0/4 3.1/4
77. The Favourite 3.5/4 3.2/4
78. Pathfinder ( Ofelas ) 3.0/4 3.2/4
79. Koyaanisqatsi 3.5/4 3.0/4
80. The Beast, The aka Beast of War 3.5/4 3.1/4
81. In the Company of Men 3.0/4 2.6/4
82. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 3.5/4 2.8/4
83. Last and First Men 3.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name